Jak rozliczyć IKZE? Praktyczny przewodnik dla początkujących

Jak rozliczyć IKZE? Praktyczny przewodnik dla początkujących


Jak rozliczyć IKZE? Praktyczny przewodnik dla początkujących

1. Czym jest IKZE?

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to forma długoterminowego oszczędzania na emeryturę, podobna do relokacji pracowniczych (IKE) czy ubezpieczenia na życie. IKZE zostało wprowadzone w Polsce w 2011 roku i jest dobrowolnym systemem emerytalnym, który umożliwia oszczędzanie na przyszłość.

2. Kto może założyć IKZE?

Konto IKZE można założyć każdemu, kto posiada numer PESEL i jest dorosły. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych ani zawodowych. Nawet osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą skorzystać z IKZE.

3. Jakie są limity wpłat i ulgi podatkowe?

Dla IKZE obowiązuje roczny limit wpłat, który w 2022 roku wynosi 7 556 zł. Oznacza to, że maksymalną sumę, którą można wpłacić na to konto, bez względu na wysokość dochodu, wynosi właśnie tyle. Jednak warto pamiętać, że wpłaty na IKZE uprawniają do skorzystania z ulgi podatkowej. Można odliczyć od podstawy opodatkowania wpłacone na IKZE kwoty do 52 000 zł rocznie.

4. Jak rozliczyć IKZE podczas składania deklaracji podatkowej?

Aby rozliczyć IKZE, w deklaracji podatkowej należy wypełnić załącznik PIT-36 lub PIT-38 (w zależności od rodzaju dochodu). W części B załącznika znajduje się tabela, w której należy wpisać informacje dotyczące wpłaconych na IKZE środków. Ważne jest, aby zachować dokumenty potwierdzające dokonane wpłaty.

Pamiętaj, że jeśli nie skorzystałeś z całego limitu wpłat w danym roku, to nie możesz go przenieść na kolejne lata. Limit obowiązuje tylko w bieżącym roku.

Podsumowując, założenie IKZE to atrakcyjna forma oszczędzania na przyszłość, dzięki której można skorzystać z ulgi podatkowej. Jednak należy pamiętać o limicie wpłat oraz obowiązku rozliczenia go podczas składania deklaracji podatkowej.